Deze tentoonstelling bezingt en bewaakt de Oekraïense cultuur in tijden van oorlog
Bij Museum de Fundatie in Zwolle is de tentoonstelling Kaleidoscope of (Hi)stories: Kunst uit Oekraïne te zien. Enerzijds om de creatieve makers die hun land moesten verlaten te steunen, anderzijds om de kunst een veilige plaats te bieden en zo het artistieke erfgoed te bewaken. De tentoonstelling bestaat uit fotografie, installaties, textiel, sculpturen, video’s en nog veel meer.
Het kunstwerk dat met name indruk op mij maakte was de verzameling keien in de vorm van brood, gemaakt door Zhanna Kadyrova. De door de rivier gepolijste stenen zijn meer dan alleen een artistiek project; ze vormen tegelijk ook een stem voor haar landgenoten.
Tijdens een rondleiding werd verteld dat de Oekraïense vertaling van dit lokale brood palyanytsya is. Dit woord kunnen Russen moeilijk uitspreken en wordt daarom gebruikt om vriend van vijand te onderscheiden.* Het doet denken aan het woord ‘Scheveningen’ ten tijde van de Tweede Wereldoorlog.
Museum de Fundatie: ‘Kaleidoscope of (Hi)stories: Kunst uit Oekraïne’ (Te bezoeken tot en met 28 januari 2024)