Pas op, vrouwen: dit boek kan zomaar je leven veranderen

‘Tadaaa, een boek over de overgang!’ Met deze aanprijzing verkoopt een boekwinkel waarschijnlijk geen enkel exemplaar.

‘Hier, een geweldig boek over een vrouw die haar gezin ontvlucht en op roadtrip gaat naar New York, maar al na een halfuur rijden strandt in een dorpje om de hoek, daar een bloedgeile affaire start met een jongen van het lokale autoverhuurbedrijf (en vooral met zichzelf), en ondertussen haar leven overpeinst op een manier die even grappig als verdrietig is en voor nagenoeg élke vrouw op aarde herkenbaar.’ Zo zal het een stuk beter gaan met de verkoop.

Toch zijn allebei deze aanprijzingen waar: All Fours van schrijver, filmmaker, comédienne en dansinfluencer Miranda July gaat echt over de menopauze, en ook echt over een vrouw op drift: over ambities, moeder zijn, transitie van lichaam en geest, liegen, verlangen, eenzaamheid en een hele hoop seks.

Het is een boek dat met niks te vergelijken is – net als Miranda July zelf. Wie verwacht er in een wervelende roman een grafiek met cijfers over de (gigantische) daling van oestrogeen en progesteron bij vrouwen na hun veertigste? Of een seksscène waarbij een tampon wordt verwisseld door een (mannelijke) geliefde?

July verlegt altijd al grenzen: haar werk gaat niet óver haar, het is haar leven. Aan The Guardian vertelt ze dat ze als het over haar werk ging – daarom doet ze zoveel verschillende dingen. Tijdens het schrijven van dit nieuwe boek realiseerde ze zich dat die ‘regelloosheid’ beter past bij álles in haar leven, dus ook bij hoe ze het gezinsleven vormgeeft (ze is inmiddels ‘romantisch’ uit elkaar met de vader van haar kind en heeft een relatie met een vrouw), hoe ze haar kind opvoedt (hen is non-binair), waar en hoe ze woont: alles kan anders dan hoe je denkt dat het moet.

Zowel July als de naamloze hoofdpersoon in All Fours (zullen we haar Miranda noemen?) vindt vrijheid in dans: geen gestileerde, klassieke stijldans, eerder vuige hiphopdans zonder regels. ‘I moved discreetly at first, getting my bearings, then the beat took hold and I let my vision blur. I fucked the air.’ En dit is nog maar het begin van het boek.

Volg (de echte) om meer van haar bevrijdende dans te zien: het is de moeite meer dan waard. En pas op, vrouwen die dit boek willen lezen: All Fours kan zomaar je leven veranderen.

Miranda July: ‘All Fours’ (416 pagina’s, te koop bij uitgeverij De Bezige Bij)