Ontdek internetkunst en moderne klassiekers op het Festival der Vooruitgang

Tijdens het (helaas al uitverkochte) Festival der Vooruitgang organiseren we een talkshow over de fascinerende wereld van de internetkunst. Daarnaast hebben we interessante gasten uitgenodigd om te komen praten over hun favoriete Moderne Klassiekers uit de literatuur, met als thema vooruitgang.

1. Artfest: De Webarteditie
‘Kunstgesprekken zonder bewijsdrang’. Dat is het motto van de talkshow Artfest, waarin ik samen met Ernst-Jan Pfauth bijzondere gasten uit de kunstwereld interview. Gesprekken die goed te volgen zijn voor nieuwsgierigen én liefhebbers – ook als je geen kunstgeschiedenis hebt gestudeerd. Dus geen gestrooi met –ismen en als er namen van kunstenaars of stromingen voorbijkomen, worden die live opgezocht met Google Images. Want praten over kunst hoeft niet ingewikkeld te zijn.


Tijdens het Festival der Vooruitgang zoomen we binnen het thema Kunst & Verbeelding in op internetkunst, een relatief jonge vorm van beeldende kunst. Tijdens Artfest: De Webarteditie schuiven drie gasten aan die vanuit verschillende invalshoeken over internetkunst vertellen. Ten eerste zal onderzoeker Josephine Bosma een minicollege geven over kunst in de context van het internet. Het publiek is in goede handen: Bosma doet al ruim twintig jaar onderzoek naar internetkunst en maakte de opkomst en ontwikkelingen van heel dichtbij mee. In 2011 verscheen haar boek Nettitudes – Let’s Talk About Net Art. Bosma publiceert regelmatig over de ontwikkelingen in het veld en is – niet voor niets – een internationaal veelgevraagd spreker.
De tweede gast is kunstenaar Geoffrey Lillemon, die als scholier al experimenteerde met dromerige internetkunstwerken en tegenwoordig net zo makkelijk een olieverfschilderij maakt als kunst die je alleen via een Oculus Rift kan bekijken. Lillemon werkt samen met popsterren zoals Miley Cyrus en kan zeer bevlogen vertellen over de wondere wereld op het snijvlak van kunst en technologie.

Ten slotte spreken we Ward Janssen, curator bij het Museum Of The Image in Breda. Dat is een van de weinige musea in Nederland dat internetkunstwerken aankoopt. Waarom is het belangrijk dat een museum dat doet? Hoe gaat dat in de praktijk in zijn werk? En op welke manier bewaren we die kunst voor de generaties na ons? We praten erover met Janssen.
2. Moderne Klassiekers
Nee, je hoeft je echt niet te schamen als je 2001: A Space Odyssey nog nooit hebt gezien of George Orwells 1984 niet hebt gelezen. Niemand heeft tijd om zich op alle klassiekers uit de wereldliteratuur te storten. Maar welke werken vonden jullie, lezers van De Correspondent, nu echt de moeite van het inhalen waard? Vanuit deze vraag stelde Ernst-Jan Pfauth het afgelopen jaar een serie samen over Moderne Klassiekers.

Het tweede programmaonderdeel binnen het thema Kunst & Verbeelding is hierop geïnspireerd. We gaan in gesprek met prominente gasten over klassiekers uit literatuur en film met als thema ‘vooruitgang’. De grootste meesters hebben immers met elkaar gemeen dat ze hun eigen tijd ver, ver vooruit zijn.
Wie zijn die gasten? De eerste is John Heise. Hij is astrofysicus en zal de film Interstellar bespreken. Daarnaast zullen we met schrijver Frederik Willem Daem zijn favoriete toekomstklassieker bespreken. Hij debuteerde onlangs met zijn roman Zelfs de vogels vallen. De derde gast wordt nog bekendgemaakt.
